Srpen 2015

Změna je už potřeba.

25. srpna 2015 v 6:29
Už pár dní si připomínám, že bych měla sepsat pár řádků o uplynulých týdnech. Od té doby, co jsem se vrátila z dovolené v Karibiku, tak je to léto nějaké nezáživné. Loňské léto se s tímhle nedá vůbec srovnávat. První víkend po dovolené jsme se vydali do Rocky Mountain National Park a od té doby sedím většinu času doma na zadku. Nejdříve mě čekal týden volna, poté týden s dvěma nejmladšíma puberťákama a týden, kdy jsme tady byli všichni. Abych nezapomněla, tak jsme se jeden víkendový den vydali do zábavního parku, tak to bylo skvělé a všichni jsme si to náramně užili.

Následně host dad odletěl na 3 týdny do Austrálie, kluk do školy v Missouri a host mum cestovala pracovně po státech. Takže jsem většinu času byla sama doma jen s holkou, která stejně trávila většinu času s kamarády. Možná si říkáte na co si stěžuju, když mám věčně volno. Já si ráda chvíli oddechnu a relaxuju, ale přehnaná nuda mě přivádí téměř k šílenství. :D Vážně čeho je moc, toho je příliš. Hlavně, když já mám volno, tak všichni pracují a tak je těžké něco během toho dne podniknout. Opět jsem se přesvědčila, že stereotyp není nic pro mě.

Teď už plně chápu, proč au pair program je nejvýšše na 2 roky. Protože to stačí a bohatě! Když mi rodina před nekolika měsíci nabídla, že bych mohla zůstat u nich a studovat, tak jsem si vzala pár týdnů na rozmyšlenou a udělala jsem dobře. Ne že bych to viděla všechno tak černě, ale ani růžově. Budu se opakovat, ale oni jsou opravdu ta nejlepší rodina, kterou jsem si mohla pro svůj druhý rok vybrat a bude se mi těžko odjíždět, ale cítím, že je to tak správně a nelituju jediného svého rozhodnutí. A tak by to mělo být, ne? :)

Tak to jsem se vám trošku vylila ze svých pocitů a teď k tomu veselejšímu. Zítra nebo vlastně v Česku už dneska slavím NAROZENINY! Už to tak vypadá, že jsem zase o rok starší a možná i moudřejší, haha. Host rodiče už rozvěsili různé dekorace a dali kytky do mého pokoje a nějaké nechali nahoře. Vybrala jsem si restauraci, kam chci jít a tak máme rezervaci na zítřejší večer.

No a další novinkou je, že tento pátek letím prozkoumat už 16. stát Ameriky! Jak jsem tady zvyklá hodně cestovat, tak od dovolené mi přijde, že už uplynula věčnost a já se nemůžu dočkat až zase někam vyrazím. Počasí nevypadá úplně nejlépe, ale přece si to nenechám zkazit. A hlavně nezáleží na tom kde jste, ale s kým jste! A já budu mít sebou toho nejlepšího cestovního parťáka. Takže po tomto víkendu si budu moct zapíchnout špendlík do mapy a odškrnout další stát ve svém Wish Listu, který najdete vlevo v Aktuálních odkazech. Konkrétně pod fotkou "visit all 50 u.s. states". Můžete zkusit uhádnout, který stát to bude a jako odměnu vám odtamtud pošlu pohled! :)

Cruise – rady, tipy, postřehy..

11. srpna 2015 v 23:15
Na tohle téma mi přišlo spoustu dotazů, tak jsem se rozhodla pokusit se to nějak shrnout a podělit se s vámi o pár poznatků z mých dovolených strávených na lodi. Konkrétně se chci zaměřit na společnost Carnival, se kterou jsem plula už dvakrát. Určitě na něco zapomenu, takže mi klidně napište do komentářů, co vás zajímá. :)

LODNÍ SPOLEČNOST
V tomhle případě jsem dala na rady kamarádů, kteří už měli cruise za sebou a rozhodla jsem se pro Carnival. Je to jedna nejznámějších lodních společností, tak jako třeba Norwegian či Royal Caribbean. Na mě osobně také udělaly dojem webové stránky Carnivalu, které mi přijdou přehledné a zaujaly mě na první pohled.

DESTINACE
Každý má nějakou tu svou vysněnou destinaci. U Carnivalu máte na výběr ať už Bahamy, Karibik, Havaj, Bermudy, Aljašku a další zajímavá místa. Já si poprvé vybrala Bahamy, které zahrnovaly 3 zastávky a to Grand Turk, Half Moon Cay a Nassau. Letos jsem chtěla pro změnu do Karibiku a rovněž jsme zastavovali třikrát. Na Jamajce, Kajmanských ostrovech a v Mexiku. Každé místo má něco do sebe, něco co vás zaujme. Mé nejoblíbenější je určitě Half Moon Cay, to je prostě ráj na zemi. Jamajka byla pro změnu životní zkušenost a zanechalo to ve mě spustu pocitů.

ROČNÍ OBDOBÍ
Chladnější měsíce mi přijdou jako nejlepší volba. Tím spíš, pokud nebydlíte v místě, kde je celoročně alespoň 25 stupňů a pokud nejste zvyklí na větší horko. Člověk nemusí mít obavy, že na Bahamách či v Karibiku by v zimě byla zima. :) V létě se naopak můžou vyskytnout hurikány a v takovém Mexiku se sice teploty pohybují na třicítce, ale s více než 80% vlhkostí s čímž je potřeba počítat. Za sebe můžu říct, že zimní měsíce jsou ideální.

POČET DNÍ
Můžete se plavit jen pouhé 2 dny, ale také 10 a více dní. Podle mě je ideálních 6 - 9 dní na lodi, ale toť můj názor. Poprvé jsem byla na 5-denní a podruhé na 6-denní plavbě. Nikdy mi to časově nevyšlo na více dní a věřte mi, že ty dny tam letí jako nic. Než se pořádně rozkoukáte, tak už jste zase zpátky tam, odkud jste vypluli. Za mě určitě čím víc dní, tím líp.

MÍSTO ODPLUTÍ
Miami, New York, Los Angeles, New Orleans, Puerto Rico a další. U mě pokaždé padla volba na Floridu a i většina mých kamarádů zvolila stejně. Miami port je také jeden ze dvou, který se nachází nejblíž k bahamským a karibským destinacím.

CENA PLAVBY
Četla jsem mnoho recenzí na internetu a samozřejmě, že každý je jiného názoru. Pepa vám řekne, že je je lepší s koupi dovolené počkat a Lojza vám bude tvrdit, ať berete hned, jakmile najdete tu správnou. Z mé zkušenosti je určitě lepší kupovat čím dřív, tím líp! Věřte mi, učetříte si hodně nervů. V opačném případě budete neustále přilepení na stránkách Carnivalu a kontrolovat cenové rozpětí. Jak jsem si ověřila, tak pár týdnů před plavbou se ceny vyhoupnou nahoru tudíž vy zaplatítei dvakrát tolik, kolik to bylo předtím. Takže určitě na nic nečekat.

VOLBA POKOJE
Věřte mi, ten pokoj je opravdu jen na spaní a sprchu. Netřeba připlácet za okna, balkón či zlaté prase na podnose. První pobyt jsem strávila v typu Interior což je ten nejlevnější pokoj a připadala jsem si jako v pohádce. Na pohodlnější posteli jsem snad ještě nespala. Letošní dovolenou jsme strávila v pokoji zvaném Ocean View, takže okno bylo to jediné co jsme tam měli navíc. Stejně z něj jen vidíte plno vody, nic víc.

VĚKOVÉ OMEZENÍ
Dost lidí bylo překvapených, že pokud jim ještě nebylo 21 let, tak sebou musí mít někoho staršího 25 let. I já měla u tohoto bodu problém při obou dovolených. Ačkoliv mi už bylo tou dobou 21 let, systém mě i přesto nepustil dál dokud jsem tam nepřidala svou kamarádku, která byla o rok starší. Takže jsem to tehdy zaplatila za nás obě. Pokud bych ale zavolala Carnival, že mám problém, vyřešili by to určitě po telefonu. Letos jsme byli tři ve věku 20, 22 a 24 let, takže opět jsme nemohli udělat online rerzervaci kvůli věku. Takže jsem zavolala společnosti a vysvětlila, že v době plavby budeme všichni tři plnoletí a rezervace byla na světě.

POJIŠTĚNÍ
U Carnivalu máte možnost udělat si během rezervace pojištění na loď. Nemám s tím bohužel žádnou zkušenost a ani si nepamatuju, za kolik mi ho paní nabízela. Tohle si musí každý sám promyslet. Přece jen moje pojištění od agentury se vztahuje pouze na Spojené Státy, nikoliv na bahamské a karibské ostrovy.

SAIL & SIGN CARD
Karta, kterou dostanete před nástupem na loď. Je na ní uvedeno vaše jméno, název lodi, datum začátku plavby, čas a místo večeře, číslo stolu a další údaje. Díky této kartě se dostanete na svůj pokoj, na loď či zpátky anebo si zaplatíte drink. V případě, že si kartu zapomenete či zabouchnete v pokoji (jako my :D), tak vám na Guest Service vydají novou.

ONBOARD CREDIT
Během online rerervace se zároveň registrujete na stránkách Carnivalu, kde najdete všechny informace o nadcházející plavbě. Později tam i děláte check-in, tisknete potřebné dokumenty apod. Co chci poznamenat u tohoto bodu je, že si musíte vybrat, zda budete veškerou útratu platit kartou nebo v hotovosti. Při placení kartou jste povinni vložit depozit podle délky vaší plavby. Pokud strávíte na lodi 5 a méně dní, musíte vložit alespoň 100 USD a pokud jedete na 6 a více dní, tak to dělá 200 USD. Peníze vám automaticky vrátí na váš účet pár dnů po skončení plavby. Pokud se rozhodnete platit v hotovosti, tak minimální vklad je pouhých 10 USD což mi oproti placení kartou přijde jako velká výhoda. Při nástupu na loď dáte peníze na přepážce, přičemž oni vám vydají Sail & Sign Card už s penězi na této kartě. Na kartu si kdykoliv během plavby můžete vložit více peněz. Co neutratíte vám později přijde šekem domů.

TIPY
Strhávají se automaticky z vaší Sail & Sign Card pokud se rozhodnete vložit na kartu hotovost. Dělá to 12 USD za jeden den. Jen aby jste věděli kam tyhle peníze jdou, tak 3.90 USD je pro lidi, kteří vám uklízejí pokoj. 6.10 USD pro ty, kteří vás obsluhují a 2.00 USD pro ostatní zaměstnance jako organizátory, baviče apod.

EXKURZE, VÝLETY A DALŠÍ AKTIVITY
Můžete si je koupit už předem skrz váš online účet nebo až na lodi. Upřímně, ceny jsou hodně nasazené a na ostrovech se ty exkurze dají koupit o dost levněji. Jen vám to zabere trochu času než najdete to, co chcete a za přijatelnou cenu. Pokud si je koupíte u Carnivalu, tak se o nic víc nemusíte starat. Jakmile vyjdete z lodi, hned se vás někdo ujme. Při první plavbě jsem si koupila plavání s delfíny a kajaky. U těch delfínů musím poznamenat, že bylo zakázáno používat vlastní foťák. Jejich fotograf nás nafotil a vzápětí jsem si mohla koupit CD s fotkama asi kolem stovky dolarů což bylo dost. Většinu fotek najdete na lodi, takže doporučuju si je koupit až tam. Dvě nejlepší fotky mě vyšly levněji než celé CD i s těmi zkaženými. Obě exkurze byly ale úžasné, nemůžu nic vytknout. Letos jsem pro změnu nekupovala nic, ale jak na Jamajce, tak i v Mexiku jsme sehnaly exkurze o polovinu ceny levněji než u Carnivalu. Záleží na každém, jak se rozhodne.

JÍDLO A ALKOHOL
V ceně máte snídaně, obědy i večeře. Na lodích vaří fantasticky a najdete tam vše, na co si vzpomenete. Dále máte v ceně nealkoholické pití, zmrzlinu a frozen yogurt. Alkohol se platí na celé lodi, nejsou tam bary, kde by náhodou měli drinky zdarma. Můžete si zakoupit kartu Cruise Cash Bar v hodnotě 25-100 dolarů a z ní v případě čerpat peníze. Pokud si na palubu přinesete vlastní alkohol, tak vám ho vezmou a odevzdají až na konci plavby.

WIFI
Internet na lodi si musíte sami zaplatit. Máte na výběr ze tří možností od 5 do 25 dolarů na den. Já jsem si pokaždé ten týden bez internetu užívala.

Tohle jsou asi ty nejčastější otázky ohledně plavby, které jsem dostala. Pokud vás napadne cokoliv dalšího, můžete mi napsat do zpráv či nechat komentář a já to ráda doplním. :)

Cozumel, Mexico

4. srpna 2015 v 1:45
Třetí a poslední zastávkou bylo tentokrát Mexiko! Loď měla připlout až na 10 hodinu ranní, takže původní plán byl zajít si ještě předtím do fitka, ale nakonec jsem dala raději přednost spánku. Jak jinak! Po snídani jsme se odebraly do spodní části lodě, kde už nás čekala řada, abychom se dostaly ven.


Ještě doma jsem zjišťovala, co bychom mohly na ostrově navštívit a hodně mě zaujaly mayské ruiny. Takže jsme našly člověka, který nám nabídl nejpříznivější cenu a vyrazily jsme. Byly jsme opět jen my dvě a řidič. Cesta trvala docela dlouho a my tudíž měly možnost alespoň z auta zahlédnout, jak se žije v Mexiku. Je to tedy o trošku víc modernější než na Jamajce, ale určitě ne až tak na co my jsme zvyklí. Vypadalo to ale přesně tak, jak sem si představovala. Upřímně žít bych tam nechtěla už kvůli počasí. To vedro bylo i na mě moc a to jsem typ člověka, co miluje léto. Jedna paní, s kterou jsem se dala do řeči mi řekla, že je tak možná 27 stupňů. Haha, dobrý vtip madam! Pohádky vyprávějte někomu jinému, protože pro nás to bylo minimálně 50!


Ale zpátky k ruinám. Vybraly jsme si ty menší, které byly blíž k přístavu. Taxikář nám řekl, že nás počká na parkovišti, že je to maximálně na hodinu. Za bránou bylo pár stánků se suvenýry a všichni nás typicky lákali dovnitř. Doporučili nám ať se nastříkáme repelentem jinak nás ta haveť tam doslova sežere. Paní nám nabízela repelent za 12 dolarů anebo nastříkání za dolar. Takže nás postříkala tím sajrajtem, kterým se jí i podařilo zničit mé tílko a dělalo mi to tak trochu fleky na rukách.. No lepší než se pak být celá doštípaná. Opět to vypadalo trochu jako v pralese, byl tam i stínek, ale horko pořád šílené. Doslova jsme básnily o tom až si dáme sprchu na lodi. Za necelou hodinku jsme to měly projité, tak jsem si šla na památku koupit alespoň magnet a fotku, kterou nám dali do krásného rámečku. Obojí se nám podařilo usmlouvat za nižší cenu. Takhle se nakupuje. :D Venku už čekalo plno lidí na prohlídku ruin a my akorát odcházely, takže se nám podařil vychytat skvělý čas. Taxikář nás odvezl zpátky do přístavu a my šly tradičně zase jíst na loď. :D
Po obědě jsme se chtěly vypláznout někam na pláž, ale zároveň jsme nechtěly platit plno peněz za odvoz. Přece jen ty peníze na dovolené letí pryč ani nevíte jak. Dopravily jsme se na tu nejbližší, ale úplně nejlepší rozhodnutí to nebylo, protože pláž byla útesová. Ve vodě jsme marně plavaly proti proudu, který nás táhl někam do háje. :D Takže jsem to brzo vzdala a šla se smažit na lehátko. Slunce opravdu spalovalo než opalovalo, takže to jsme taky dlouho nevydržely. Dost lidí tam šnorchlovalo což muselo být skvělý, protože voda tam byla průzračná až na to, že kdybych jednou tu hlavu dala pod vodu, tak se za chvíli ocitnu o 5 mílí dál při takovém proudu anebo dostanu jednu o skálu. :DTaxi nás odvezlo zase zpátky a my jsme ještě měly čas se podívat po všech těch krámcích. Koupila jsem pár suvenýrů, nafotila ještě desítky fotek a mazaly zpátky na loď se zchladit. V letácích od Carnivalu nám na každé zastávce doporučovali obléct si dlouhé nohavice a rukávy.. Tak jsou padlí na hlavu? Já měla pocit, že budu chodit zásadně v plavkách a ne tak ještě navlečená jak medvěd.

Tu noc byla v plánu párty na horní palubě, jelikož jak už jsem psala tu minulou jsme zaspaly. Začínalo to latinskými tanci a já samozřejmě z toho nic neumím, tak jsem chvilku uvažovala o tom, že zmizím. Jsem ráda, že sem to neudělala, protože pak se toho ujal DJ s Eversnem, Orlandem a o zábavu bylo postaráno. DJ ještě i na mě ukazoval jako, že mám super šaty, haha. Fakt to byla sranda! Když skončilo tohle, tak jsme si zašly jen rychle na pokoj s tím, že ještě půjdeme do klubu. Před pokojem jsme potkaly partu lidí, tak jsme se přidaly. Byli tak nějak v naše věku, ale vzhledově vypadali jako děti. :D Nebyla to už taková pecka, ale zatancovaly jsme a hlavně tam byl můj oblíbený organizátor zábavy, haha. :D


A z toho klubu mám ještě jednu povedenou story. Když jsme tam tak tančili, tak jsem si všimla, že po mě pořád kouká nějaký chlápek (mohlo mu být tak 40). Když jsme odcházely, tak šel samozřejmě za náma. Zapluly jsme raději na pokoj s tím, že já jsem ještě potřebovala zajít na třetí patro a zjistit svůj kredit na lodní kartě. Otevřu dveře pokoje a kouknu doprava a tam zase ON! Rychle jsem zaplula do výtahu a když jsem šla zpátky, tak už tam nebyl Uuf. V sobotu večer si takhle nastupuju do letadla a bavím se s jedním chlápkem o našich dovolených, když už jdu takhle uličkou ke svému sedadlu a najednou na mě někdo začne ukazovat a mluvit. Hey, ty jsi teď byla na lodi od Carnivalu, že? No musím vám říkat kdo to byl?! Myslím, že ne! Co jsem proboha komu udělala. :D

A pátek už byl náš poslední den na lodi. Opět jsem se vyplázla na lehátku v brzkých ranních hodinách a zůstala až do odpoledne. Simča to moc dlouho nevydržela, tak šla do na pokoj a do fitka. Večer jsme byly v comedy club a naposledy si zatančit v klubu. Jak mě se z té lodi opět nechtělo! Příště si kupuju plavbu alespoň na 2 týdny!A to by asi z mé dovolené bylo všechno. Zítra (v Česku už vlastně dneska) je to měsíc, co jsem se vrátila. Utíká to! Jsem ráda, že jsem tedy konečně pro vás dokončila tyhle články. Jelikož mi i přišlo mnoho dotazů ohledně plavby, tak jsem se rozhodla, že do příště sepíšu vše co mě napadne a hodím to sem. Myslím, že to může někomu přijít užitečné. :)